Ako do sada niste bili upoznati sa činjenicom da se masažom stopala, pre svega tabana, može uticati na svaki delić tela, organ, mišić, skelet… potrudite se da to promenite, pre svega u praksi. Osnivačem terapije refleksnih zona stopala smatra se doktor Vilijam Ficdžerald (William Fitzgerald).
S obzirom da u današnje vreme veći deo dana provodimo na nogama, možemo slobodno konstatovati da stopala trpe najveće opterećenje. Faktori takvog opterećenja mogu biti spoljašnji i unutrašnji. Shodno tome, sve češće dolazi do nastajanja trajnih abnormalnih zona na stopalima. Uzroci tome mogu da budu vrlo različiti: ekstremno pešačenje, poslovi u kojima osoba mora konstantno da stoji, povrede, oslabljeno vezivno tkivo, pušačka noga… Pre nego odete na masažu stopala, koje su u današnje vreme nepravedno zapostavljene zbog razloga koji su svima nama dobro poznati: užurbanost, konstantna trka sa vremenom, nemanje vremena za sebe samog. Dakle, tehnike koje su se nekada koristile: hodanje bosi po jutarnjoj rosi, oblačenje i nošenje čarapa sa sirćetom, pravljenje kupki za stopala sa brašnom gorušice, stavljanje obloga od gline.
Dokazano je da refleksologija efikasno deluje kod različitih psihosomatskih tegoba: uspešno smanjuje fizičku i psihičku napetost, dovodi do krajnje opuštenosti, stimuliše mentalne funkcije, podstiče cirkulaciju krvi i limfe, reguliše hormone, uravotežava metabolizam, pospešuje eliminaciju otrovnih materija iz organizma. Otklanja i ublažava: glavobolje (migrenu), nesanicu, depresiju, bolove u leđima…
Jedna masaža stopala traje 50 minuta, još ako bude dobra, eto vas opet nazad. Na kraju se moram složiti sa citatom Ive Andrića: „Besmisleno je produžavati život u starosti, mladost treba produžavati“
Autor: Jasna Stanić (wannabemagazine.com)
Add Comment